Брестовац: Групата за квалификациите не е ни лесна, ни тешка

Од:

Селекторот на машката ракометна репрезентација по добивањето на противниците во квалификациите за ЕП 2022 изјави дека групата „не е ниту лесна, ниту најтешка“.

По денешната ждрепка, Македонија се најде во групата 7 за европскиот шампионат кој ќе се игра во Унгарија и Словачка, заедно со противниците Данска, Швајцарија и Финска.

„Групата е коректна. Не е ниту лесна, ниту најтешка. Данска е фаворит, а со Швајцарија и со Финска можеме до позитивен резултат на сите натпревари. Ни преостанува период за подготовка и анализа на противниците и се надевам дека сите репрезентативци ќе имаат запазени улоги во своите екипи и ќе бидат максимално подготвени за квалификациските дуели,“ изјави Брестовац.

Европското Првенство ќе се одржи во период од 13 до 30 Јануари 2022 година.

Квалификациски групи за пласман на ЕП 2022:

Група 1: Франција, Србија, Белгија, Грција
Група 2: Германија, Австрија, Босна и Херцеговина, Естонија
Група 3: Чешка, Русија, Украина, Фарски Острови
Група 4: Исланд, Португалија, Литванија, Израел
Група 5: Данска, Холандија, Полска, Турција
Група 6: Норвешка, Белорусија, Летонија, Италија
Група 7: Данска, Македонија, Швајцарија, Финска
Група 8: Шведска, Црна Гора, Романија, Косово

Термини на одигрување на натпреварите:

1 коло: 04/05 ноември 2020
2 коло: 07/08 ноември 2020
3 коло: 10/11 март 2021*
4 коло: 13/14 март 2021*
5 коло: 28/29 април 2021*
6 коло: 02 мај 2021*

Би можело да ве интересира

Македонските ракометари го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП

Жарко Настоски

ИХФ повторно со доверба во Начевски и Николов, ќе судат на ракометниот Мундијал во Египет

Жарко Настоски

Карабатиќ избран за ракометар на деценијата, Лазаров најдобро десно крило

Ана Ололовска

Во драматичен меч, Металург одигра нерешено против Фајверс

Жарко Настоски

Еурофарм Пелистер почна со победа во СЕХА лигата

Жарко Настоски

Ракометниот „фајнал фор“ во Келн без гледачи

Жарко Настоски