Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Од:

Бразилскиот офанзивен играч за врска Андре Менсалао е нов фудбалер на Шкендија, објави денеска актуелниот македонски шампион, промовирајќи го своето второ засилување за пролетниот дел од сезоната, откако претходно неделава го донесе во своите редови Михаил Маневски од штипска Брегалница.

dobivaj vesti na viber

Бразилецот Менсалао дојде во Шкендија од ерменскиот прволигаш Севан, за кој во есенската полусезона постигна шест голови на 13 натпревари.

– Среќен сум што дојдов во Тетово и Шекендија. Убаво се чувствувам во Тетово, тука сум веќе неколку денови и веќе почнав да се прилагодувам на овој град. Шкендија има многу добри фудбалери, играат брз и напаѓачки фудбал и мислам дека токму тоа ми одговара. Во текот на кариерата настапува и во родниот Бразил, а доаѓањето во Шкендија е нов предизвик за мене да ги покажам своите способности, изјави 31-годишниот Менсалао за клупскиот сајт на тетовскиот прволигаш.

Шкендија ја заврши есенската полусезона во Првата македонска фудбалска лига на третото место на табелата со 34 бодови, осум помалку од лидерот Шкупи.

Би можело да ве интересира

Шкендија со големо реми кај АИК Стокхолм

Шкендија против Фенербахче или Словачко во плеј-офот, Шкупи ги дозна ривалите и ако загуби од Шамрок

Шкендија сака нов триумф над Валмиера и двомеч со АИК

Шкендија триумфираше против Валмиера во Рига

Шкендија и Македонија ЃП го дознаа можните ривали во третата рунда

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски