Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Од:

Раководството на бразилскиот фудбалски прволигаш Атлетико Параненше планира бесплатно да ги вакцинира своите играчи, вработените во клубот, како и навивачите кои редовно плаќаат членарина.

Атлетико не објави колку членови има, а медиумите наведуваат дека пред пандемијата бројката изнесувала меѓу 20.000 и 30.000. Месечната членарина изнесува околу 60 долари.

Претходно оваа недела, бразилскиот Конгрес усвои закон со кој на приватните компании им се дозволува да купуваат вакцини кога ќе бидат достапни на пазарот.

-Атлетико Параненше ги повикува сите институции вклучени во фудбалот и тие да помогнат да се извојува победа над пандемијата на Ковид-19, соопшти бразилскиот фудбалски клуб.

Би можело да ве интересира

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска

Вакцинација за ситe угостители и извинување од Филипче, бара Независната угостителска комора

Анкета: Повеќето Германци против повластувања за вакцинираните против Ковид-19

Ана Ололовска

Вучиќ: Граѓаните на Македонија, БиХ и Црна Гора наскоро ќе можат да се вакцинираат во Србија

Ана Ололовска

Во Албанија над 200 илјади лица примиле две дози од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Австрија: Руската и кинеската вакцина против Ковид-19 нема засега да бидат внесени во „зелениот пасош“

Ана Ололовска