Бразилецот Толедо нов ракометар на Вардар

Од:

Бразилскиот репрезентативец Хозе Гиљермо Де Толедо потпиша двегодишен договор со европскиот првак Вардар, објавија „црвено-црните“ на клупската веб-страница.

Толедо кој игра на позицијата десен бек, има освоени златен (2016) и сребрен (2018) медал од Пан Американските игри. Играше и на СП 2015 година во Катар.

– Со ангажирањето на Толедо веруваме дека ќе имаме уште подобра бековска линија во Вардар. Бразилецот низ своите настапи претходните години покажа дека може да биде корисен во секој тим. Неговата младост и пред се напаѓачки и одбранбени способности секако ќе бидат добредојдени. Очекуваме Толедо да ја искористи шансата што ќе му биде укажана, и да покаже дека и ние и тој направил одличен избор со доаѓањето во Скопје, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.

Толедо е вториот Бразилец во клупската историја што ќе настапува во дресот на Вардар. Има искутво во играње во европските купови од 2014 година кога потпиша за шпански Гранољерс. По една не цела сезона се сели во Висла Плоцк во Полска каде останува до крајот на сезоната 2018/2019.

Вардар во пресрет на новата сезона го донесе: голманот Артурс Кугис, Сергеј Горпишин, Димитар Димитриоски, Павел Атман и тренерот Давид Писонеро.

Договорите со клубот ги продолжија и Сташ Скубе и Калифа Гедбан.

Подготовките за новата сезона треба да почнат на 24 јули во Скопје.

Би можело да ве интересира

Вардар сака како првопласиран да влезе во плејофот во СЕХА

Ана Ололовска

Некомплетниот Вардар немоќен против Веспрем, пораз од 29:38

Ана Ололовска

Вардар убедливо поразен од Кјелце во ЛШ

Ана Ололовска

Вардар во обид да ја оствари првата победа во Полска против Кјелце

Ана Ололовска

Вардар го совлада Мотор во СЕХА лигата

Ана Ололовска

Кокшаров против Мотор шанса ќе им даде на помладите

Ана Ололовска