Бразилците во бело, како на Мундијалот 1950 година

Од:

Бразилскиот фудбалски сојуз (ЦБФ) ја презентираше опремата која ќе ја користат фудбалерите на Копа Америка 2019. Фотографиите беа објавени на официјалниот твитер-профил на ЦБФ.

Овој пат, основниот сет на „кариоките“ е комбинација на бела и сина боја, (бела маичка, сини шорцеви). Резервен сет е жолто-зелена форма.

Во бело, бразилската репрезентација играше на Светското првенство во 1950 година. Американскиот куп оваа година ќе се одржи во Бразил од 14 јуни до 7 јули. Бразилците ќе играат во групата А со Боливија, Венецуела и Перу.

Би можело да ве интересира

Балотели доби понуда од бразилски клуб

Алвеш си најде тим

Луис го напушта Атлетико, се враќа дома

Тите со уникатно постигнување на чело на Бразил

Ана Ололовска

Аргентина трета на Копа Америка, Меси одби да го земе медалот

Татјана Ташкова

Осумнаесет годишен Бразилец е првото засилување на Арсенал