Бразил ја победи Аргентина во пријателски натпревар

Од:

Во пријателски фудбалски натпревар одигран попладнево во Кина, селекцијата на Бразил ја совлада Аргентина со 2:0.

На дуелот меѓу „лутите„ латино-американски ривали, одигран во Пекинг пред 85.000 гледачи, беше одбележана 100-годишнината од првиот меѓусебен натпревар.

Диего Тардеи кој по пет години повторно доби шанса да заигра за репрезентацијата на Бразил, им ја донесе победата на „Кариоките„ со головите на 28 и 64 минута.

Brazil_s_goalkeeper_Jefferson

Аргентинците имаа шанса во првиот дел да го израмнат резултатот. Сепак, најдобриот играч на „Гаучосите„ Лионел Меси во (41-минута) не успеа да реализира најстрога казна.

Ударот на Меси од белата точка, бразилскиот голман Џеферсон успеа да го одбрани.

За Бразил ова е 15-та победа во меѓусебните дуели со Аргентина која досега само на шест средби успеала да се радува.

Би можело да ве интересира

Меси спие со трофејот од СП

(ВИДЕО) Избегната трагедија: Меси ќе настрадаше само што пристигна во Буенос Аирес

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Светските прваци ја донесоа титулата во Аргентина: Спектакулрен пречек во Буенос Аирес

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Хрватска немоќна, Меси и Аргентина ќе се борат за титулата

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Аргентинските навивачи со тенк на улица го чекаат натпреварот со Хрватска

Тите заминува и не може да се помири: Шутнаа само еднаш