Браун нов рекордер во Селтикс

Од:

Кошаркарот на Бостон селтик, Џејлен Браун постигна 46 поени во почетниот натпревар на регуларниот дел од НБА сезоната против Њујорк. Браун го обнови својот личен рекорд во ефикасност, како и рекордот на клубот за постигнати поени во воведниот натпревар во сезоната.

Претходното достигнување беше воспоставено од Боб Кузи со 35 поени во 1956 година, подоцна повторено од Пол Пирс во 2004.

Браун реализираше 16 од 30 удари од поле за 46 минути, вклучувајќи 8 од 14 за три поени. Забележа и девет скока, шест асистенции и три украдени топки.

Сепак, на крајот победата им припадна на кошаркарите на Њујорк со 138:134 по две продолженија.

Би можело да ве интересира

Кантер доби американско државјанство

Катерина Павлова-Николовска

НБА: Ембид се врати на паркетот со „дабл – дабл“ ефект

Ана Ололовска

НБА: Сакраменто славеше по три продолженија

Ана Ололовска

Леброн: На заслужив да бидам суспендиран

А1он

Кер: Клеј изгледа одлично, останува да стекне сила и издржливост

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џејлен Браун се врати на теренот по осум пропуштени натпревари

Ана Ололовска