Ботас победник на трката за Големата награда на Турција

Од:

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас, е победник на денешната трка во Истанбул возена за Големата награда на Турција.

Второто место го зазеде пилотот на Ферари, Макс Верстапен, а првата тројка ја комплетира вториот возач на италијанскиот тим, Серхио Перез.

Бодови денес освоија и: Шарл Леклер, Луис Хамилтон, Пјер Гасли, Ландо Норис, Карлос Саинц, Ленс Строл и Естебан Окон.

На шест трки до крајот на светскиот шампионат, лидер е Верстапен со 262,5 бода, пред бранителот на трофејот, Хамилтон со 256,5.

Би можело да ве интересира

Формула 1 го продолжи договорот со патеката во Барселона

Тото Волф: Да продолжиме со исто темпо

Ана Ололовска

Хамилтон: Нема време за славење на победата во Катар, Мерцедес ќе продолжи да го брка Ред Бул

Ана Ололовска

Хамилтон му се приближи на Верстапен со триумфот во Катар

ГН на Катар: Пол-позицијата за Хамилтон

ГН на Катар: Ботас најбрз на вториот тренинг

А1он