Ботас најбрз на слободниот тренинг, но се судри со Грожан

Од:

Финецот Валтери Ботас од Мерцедес беше главна ѕвезда на денешните неофицијални тренинзи на патеката во Абу Даби, каде в недела ќе се вози трката од Формула 1 шампионатот.

dobivaj vesti na viber

Ботас постави најдобро време на вториот од двата тренинзи, но при крајот на сесијата, во обид да го претекне Ромен Грожан, удри во неговиот болид, и двајцата се извртеа.

Ботас на трката ќе стартува како последен, како казна бидејќи го менуваше моторот. Зад него, второ најдобро време на вториот тренинг имаше Луис Хамилтон, а потоа се најдоа двајцата пилоти на Ферари.

Би можело да ве интересира

Хамилтон: Ме немаше. Сега се вратив

Ана Ололовска

Во Формула 1 вакцините против Ковид станаа задолжителни

А1он

Еклстоун: Нема луѓе како Раиконен во Ф1, сите станаа како роботи

Ана Ололовска

Доменикали: Се надевам на продолжување на битката Верстапен – Хамилтон, но сметам и на други тркачи

Ана Ололовска

Биното: Кој ќе биде прв возач на Ферари ќе биде одлучено на патеката

Ана Ололовска

Нико Розберг бара промени во Формула 1

А1он