Ботас на Гран-при Абу Даби ќе стартува од последната позиција

Од:

Пилотот на Мерцедес Валтери Ботас ќе стартува од последната позиција на трката од Формула 1 шампионатот во Абу Даби.

dobivaj vesti na viber

На неговиот автомобил беше заменет моторот па според пропозициите на ФИА тој ќе тргне од опашката. Финецот за прв пат во една сезона не планираше да го смени моторот.

Ботас на една трка пред крајот на првенството го зазема второто место во поединечна конкуренција.

Тренинзите во Обединетите Арапски Емирати почнуваат од утре, а главната трка ќе се вози в недела со почеток во 14:10 часот.

Би можело да ве интересира

„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

ВИДЕО: Инцидент на Шумахер помладиот во Монако – болидот преполовен

ВИДЕО: Тежок судар на синот на Михаел Шумахер на Ф1 трката во Саудиска Арабија

Лекер и Ферари триумфално влегоа во новата Формула 1 сезона

Хамилтон: Ме немаше. Сега се вратив

Ана Ололовска

Во Формула 1 вакцините против Ковид станаа задолжителни

А1он