Борусија Менхенгладбах се врати на врвот во Бундеслигата

Од:

Борусија Менхенгладбах од висина им гледа на конкурентите во германската фудбалска Бундеслига, откако денеска го победи Фрајбург со 4:2 и со трите бода се искачи на првата позиција на табелата.

Головите за новиот предводник на табелата ги постигнаа Турам, Херман и Емболо. Борусија заедно со вториот Лајпциг се тимови со најмалку примени голови во лигата.

Борусија во 13. досегашни кола има девет победи, и во оваа фаза од сезоната нема толку мбогу триумфи уште од шампионската сезона 1976/77 наваму.

Би можело да ве интересира

Фудбалерите од Бундеслигата решија: Меси е број 1 во светот, Роналдо не е во топ 3

Ана Ололовска

Холанд откри зошто го откачил Јунајтед

Ана Ололовска

Левандовски дава голови 19 дена по операцијата

Ана Ололовска

Холанд за трансферот во Борусија: Чувствував дека клубот и јас се приближувавме

Ана Ололовска

Ноер не сака да го обнови договорот со Баерн се додека не стане јасна ситуацијата со тренерот

Ана Ололовска

Баерн оствари средба Тухел

А1он