Борусија го закова Сити на дното

Тимовите на Борусија Дортмунд и Реал Мадрид забележаа победи и во последните натпревари од групата Д, а јасно беше уште минатото коло дека овие два тима одат во наредната фаза од ова натпреварување.

Во Германија тимот на Борусија Дортмунд го совлада Манчестер Сити со минимални 1:0, со голот на Шиебер во 57. минута од средбата. Со овој пораз Сити прости од настапите во Европа за оваа сезона.

На „Сантијаго Бернабе“ домашниот тим со 4:1 беше подобар од Ајакс. Роналдо го отвори резултатот во 13. минута од натпреварот. А во 28. минута Каљехон зголеми на 2:0, по асистенцијата од Модриќ, кој го одигра најдобриот натпревар во дресот на Реал.

На стартот од вториот дел прекрасен гол постигна Кака кој го зголеми резултатот на 3:0. По грешка на голманот на “кралевите“ Адан Боеригтер го намали резултатот на 3:1. Конечните 4:1 ги постави Каљехон неколку минути пред крајот на средбата.

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите