Борче Христов нов тренер на Работнички

Од:

Македонскиот фудбалски прволигаш Работнички денес го именуваше Борче Христов за нов шеф на стручниот штаб.

Тој потпиша договор до јануари 2023 година и го одржа првиот тренинг со тимот.

– Му посакуваме топло добредојде на Борче Христов на тренерската функција. Веруваме дека со неговото долгогодишно искуство ќе воведе новитети во работата со тимот и Работнички ќе се движи во позитивна насока. Сите заедно сме ќе бидеме во функција на светла иднина на клубот, изјави спортскиот директор на „романтичарите“ Горан Станковски.

Христов ветува напорна работа и се надева дека многу брзо тимот ќе почне да функционира според неговитÐ µ замисли.

– Сакам да се заблагодарам за довербата на раководството на клубот. Работнички е голем предизвик за мене, можам да ветам напорна работа. Тимот поседува голем потенцијал, млади и талентирани фудбалери и ќе се потрудиме да го развиваме во вистинска насока, истакна новиот тренер.

Борче Христов на тренерското место во Работнички го наследува Александар Влахо кој вчера си поднесе оставка поради слаби резултати.

Би можело да ве интересира

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Србинот Рушевиќ го засили нападот на Работнички

А1он

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Алими новогодишно засилување на Работнички

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он