Блокотехна – Гостивар втората полуфинална двојка во Купот на Македонија

Од:

Блокотехна против Гостивар е втората полуфинална двојка за кошаркарскиот Куп на Македонија.

Во последниот четвртфинален дуел, екипата на Марјан Србиновски го победи Фени Индустри со 88:81.

Тимот од Гостивар беше подобар противник, откако по првото полувреме имаа солидна предност од 44:32. Иако Фени успеа да ја намали разликата до -4 во третата четвртина (49:45), гостиварци повторно притиснаа и не дозволија изненадување.

Тасовски со 17 поени беше најефикасен во составот на Гостивар, Костоски постигна 16. Кај Фени се истакна Марковски со 24 поени.

Мечот Блокотехна – Гостивар почнува од 17:30 часот, додека од 20:15 е второто полуфинале, вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје.

Би можело да ве интересира

Британските власти покренаа тужба против екссопствениците на „Фени“

Кристијан Ландов

Илиевски: Покажавме карактер кога ни беше многу тешко

Блокотехна прв финалист во кошаркарскиот куп

Вработените во ФЕНИ Индустри бараат завршување на стечајот

Наум Локоски

ГСОЛ/Еуроникел достави ревидиран план за реорганизација на ФЕНИ Индустри

Наум Локоски

Одложена стечајната постапка за Фени индустри

Наум Локоски