Блокотехна го освои трофејот во БИБЛ

Од:

Екипата на Блокотехна од Гевгелија е нов шампион во регионалната кошаркарска Балканска лига – БИБЛ. Македонскиот претставник во финалето вчеравечер во Тирана, Албанија беше поуспешен од домаќинот на завршниот Ф4 турнир Теута со 82:68.

dobivaj vesti na viber

Брендон Пен со 31 поен беше најефикасен играч на натпреварот. Двоцифрени во победничкиот тим беа и Божо Дујмиќ со 17, Петар Николиќ со 15 и Марјан Младеновиќ со 14 поени.

Ова е прв трофеј за Блокотехна во своето двегодишно постоење.

Во натпреварот за третото место, Академик во победи Берое со 86:57.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

Академија ФМП ќе учествува во БИБЛ во сезоната 2021/22

Ана Ололовска

БИБЛ му се заблагодари на Милојевиќ кој ја заврши судиската кариера

Ана Ололовска

Koшаркарите на ТФТ „прегазени“ во Бугарија во натпревар од БИБЛ лигата

Жарко Настоски

Куманово подобар од ТФТ во воведното коло од БИБЛ

Ана Ололовска