Блокада за Ѓоковиќ, УС Опен нема да бара исклучок од регулативата за вакцинација

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ нема да добие ослободување од обврската за вакцинација за овогодинешниот УС Опен.

dobivaj vesti na viber

„Њујорк тајмс“ објави текст во кој се вели дека Ѓоковиќ во овој момент нема право да влезе во САД.

Во моментов третиот рекет на планетата сезонава веќе ги пропушти мастерсите во Индијан Велс и Мајами бидејќи не можеше да пристапи на територијата на САД, а тоа би можело да се повтори и за последниот грен-слем во годината.

Според тамошниот закон, Новак се води како „невакциниран странец“ и затоа не смее да влезе. Ова може да биде заобиколено, но Тениската асоцијација на САД (USTA), под чие покровителство е УС Опен, нема да бара изземање од владата за Србинот, објави Њујорк тајмс.

„Ќе ги следиме прописите на владата и на здравствените власти“, рече извршниот директор на Федерацијата, Лу Шер.

Новак Ѓоковиќ годинава, покрај на турнирите во САД, не можеше да ги брани бодовите на Австралија опен бидејќи беше депортиран.

Српскиот тенисер брани 1.200 поени освоени лани со поразот во финалето од Данило Медведев на УС Опен.

Би можело да ве интересира

Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на Ју-ес опен

Ѓоковиќ ги отвора терените на босанските пирамиди

Каспаров: Ѓоковиќ и Овечкин се пример за општествената отупеност

Победникот на Вимблдон падна за четири места на АТП листата

ВИДЕО: Ѓоковиќ го изненади принцот Џорџ, му го даде пехарот од Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ е кралот на Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска