Блатер повика на смена на Инфантино

Од:

Поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер повика на смена на неговиот наследник, Џани Инфантино, на чело на Меѓународниот фудбалски штаб, откако беа поведени кривични постапки против Италијанецот во Швајцарија.

Локалните власти соопштија во четвртокот дека е покрената истрага против сегашниот претседател на ФИФА од страна на специјален обвинител што ги испитува неговите состаноци со швајцарскиот федерален обвинител Мајкл Лаубер. И двајцата негираа злоупотреба.

– За мене ситуацијата е јасна – етичката комисија на ФИФА мора да отвори случај против г-дин Инфантино и потоа да го казни, рече Блатер.

Самиот тој беше санкциониран со суспендирање на неговиот статус, а подоцна и со забрана од страна на Комисијата за етика на ФИФА, откако беше предмет на кривична постапка во Швајцарија во 2015 година.

Истрагата се уште трае и Блатер, кој негираше злоупотреба, не е обвинет.

Би можело да ве интересира

ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Жарко Настоски

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски

Рамос, Азар и Модриќ гласаа за Зидан, Бејл не, во изборот за тренер на годината

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Златната топка“ на ФИФА за Левандовски, Меси и Роналдо останаа без трофеј

Жарко Настоски

Баскија побара членство во ФИФА и во УЕФА

ФИФА: Роналдо, Левандовски или Меси во финалето на изборот за најдобар во 2020 година

Жарко Настоски