БИБЛ лига: Куманово загуби од Левски

Од:

Кошаркарите на Куманово новата сезона од регионалната кошаркарска лига БИБЛ ја почнаа со пораз на гостувањето кај Левски Софија со 85:78 (27:25; 18:19; 21:16 и 19:18).

dobivaj vesti na viber

Минималната предност од првиот дел кошаркарите на Левски ја зголемија во третата четвртина, а кумановчани во последниот период имаа неуспешен обид да го преземат водството.

Најефикасен на дуелот беше Веселин Веселинов со 23 поени и 9 скокови, кај Куманово најефикасен беше Немања Миљковиќ со 17 поени.

Вториот македонски тим во ова натпреварување Блокотехна од Гевгелија вчера постигна убедлива победа.

На другите дуели од 1.коло вчера: Ибар – Академик 83:94 и Блокотехна – Тирана 100:68, додека Башкими и Рилски Спортист играат на 7.декември.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

А1он

БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија

А1он

Убедлив пораз на ТФТ на гостувањето кај Ирони Нахарија

А1он

Втор пораз на Куманово во БИБЛ лигата

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он