Беретини се запиша во историјата по победата против Тим

Од:

Матео Беретини влезе во историјата на финалниот АТП турнир во Лондон, откако стана првиот Италијанец со победа на завршниот турнир во годината.

Тој го совлада Доминик Тим со 7-6, 6-3 за да го заврши натпреварувањето со еден успех. Натпреварот беше ирелевантен за двајцата, бидејќи Беретини беше елиминиран по 2 порази, додека Австриецот беше прв во групата, откако ги совлада Федерер и Ѓоковиќ, кои ќе го утврдат вториот полуфиналист во директен судир.

– Јас сум навистина горд на себе, но јас сум повеќе среќен за мојот тим, семејството и пријателите. Сезоната беше навистина неверојатна. Не очекував да бидам тука на почетокот на годината, но се надевам дека ќе се вратам следната година, рече Беретини.

Италијанецот пристигна во Лондон како број 8 на АТП рангот, откако направи голем пробив.

Би можело да ве интересира

Федерер објасни зошто може да ја заврши кариерата

Ана Ололовска

Чориќ: Немам коронавирус, повторно сум на терен

Ана Ололовска

Федерер: Знам дека се приближува времето кога ќе ја завршам кариерата и мислам дека ќе ми недостига многу

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

Беноа Пер: Не сакам да играм на УС Опен, сакам да останам жив

А1он

„Ролан Гарос“ планира да прима до 20.000 гледачи на ден

А1он