Бензема за победа над Алавес: По напорната недела, Реал е на вистинскиот пат

Од:

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема ги сумираше впечатоците од натпреварот од 20. коло на Шпанското фудбалско првенство против Алавес (4:1).

– Ова е многу добар натпревар и важен за нашата самодоверба. Треба да продолжиме да работиме како и порано. Секој ден работиме на подобрување на ефикасноста и асистенции. На овој меч погодоците дојдоа. По напорната недела, ние сме на вистинскиот пат, истакна Бензема.

Во овој клуб секогаш постои товар на одговорност. Јас секогаш сакам да им помагам на моите партнери, денес играв добро. Има уште многу првенствени натпревари до крајот и сите треба да размислуваме вака за да дојдеме до успехот, додаде францускиот фудбалер.

Реал во моментов е втор на табелата со 40 бода од 19 натпревари. Лидер е Атлетико Мадрид со 44 бода од 17 средби.

Би можело да ве интересира

Винисиус сака да остане во Реал до крајот на кариерата

Ана Ололовска

Леванте прв пат го порази Атлетико во Мадрид од 2006

Ана Ололовска

Лапорта: Ќе направам се за Меси да остане во Барселона

Ана Ололовска

Пјаниќ не ги знае точните причини зошто добива мала минутажа во Барселона

Ана Ололовска

Бензема не брза да го обнови договорот со Реал

Ана Ололовска

Куман верува дека Барселона може да ја надомести предноста на Севилја

Ана Ололовска