Бекер: Мареј треба да биде пример за сите спортисти

Од:

Легендарниот Борис Бекер имаше само пофални зборови за Енди Мареј за сè што покажа поранешниот бр.1 на светот на УС Опен.

Мареј беше поразен во второто коло – подобар од него беше Феликс Оже-Алиасим со 6:2, 6:3, 6:4.

Претходно, Британецот го победи Јошихит Нишиоку во првото коло, откако заостануваше два сета и се соочи со меч топка.

– Енди Мареј треба да биде пример за сите спортисти. Тој е еден од најголемите борци. Освои три Гренд слема во својата кариера, не затоа што има најдобар сервис или форхенд, туку затоа што има најголемо срце. Кога е целосно подготвен, тоа е неговото најсилно богатство, вели Германецот.

УС Опен беше првиот Гренд слем во кој учествуваше Мари од Австралија опен минатата година.

Би можело да ве интересира

Максимални победи за Зверев и Монфис

А1он

Без „Класа 2022“ во тениската Куќа на славни

А1он

Тенисерите на Канада го освоија АТП купот

Ана Ололовска

Надал ја освои 89. титула во кариерата

Ана Ололовска

Ивановски ќе настапи на Австралија опен за јуниори

Ана Ололовска

Доминик Тим ќе го пропушти Австралија опен

А1он