Бекенбауер веќе не е под истрага за давање мито, случајот застари

Од:

Етичкиот суд на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ја затвори истрагата против германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер за наводно подмитување, поради застареност на случајот.

Бекенбауер беше под истрага од 2016 година за наводни финансиски малверзации во 2002 година, заедно со поранешните членови наа Извршниот комитет на ФИФА, Тео Цванцигер и Хорст Шмит, против кои етичката истрага, исто така, е затворена поради застареност.

Случајот беше отворен поради сомнителни финансиски трансакции меѓу организаторите на Светското првенство во 2006 година во Германија, членови на ФИФА и поранешниот претседател на Азиската фудбалска асоцијација, Катарецот Мохамед бин Хамам.

Бекенбауер се товареше дека го поткупил Бин Хамам со десет милиони евра во 2002 година за да лобира Германија да ја добие организацијата на Мундијалот во 2006 година.

Би можело да ве интересира

Македонската репрезентација напредуваше три места на рангирањето на ФИФА

Жарко Настоски

ФИФА му изрече нова суспензија на Сеп Блатер

ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

Ана Ололовска

Инфантино со поддршка за Сејдини

Катерина Павлова-Николовска

Измени во фудбалското правило за играње со рака

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

Ана Ололовска