Бејл со гол од пенал ги спаси Велшаните од пораз од САД

Од:

Герет Бејл беше ладнокрвен од белата точка во 82. минута, за да осигура Велс да не биде поразен во првиот настап на еден Мундијал од 1958 година, извлекувајќи 1:1 реми со САД во вториот меч од групата Б на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Откако Англија со 6:2 го декласираше Иран, се очекува токму САД и Велс да се борат за второто место во групата и пласман во нокаут фазата, така што мечот беше исклучително важен за двете репрезентации.

Американците дојдоа во водство во 36. минута кога Кристијан Пулишиќ асистираше, а Тимоти Веа погоди. Веа, секако, е син на легендата на африканскиот фудбал и освојувач на „Златната топка“, а сега актуелен претседател на Либерија, Џорџ Веа. Кога изгледаше дека тимот на Грег Берхалтер извојува важни три поени, по една несмасна реакција во шестнаесетникот на Американците беше досуден пенал, кој капитенот на Велс, Бејл без мака го реализираше.

Во второто коло, Американците ќе бараат „чудо“ против разиграните Англичани, додека Велс ќе се судри со Иран.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бруно Фернандеш ги одведе Португалците во осминафинале на СП

ВИДЕО: Бразил е во осминафинале, со триумфот над Швајцарија одигра и за Србија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Србите испуштија победа против Камерун

ВИДЕО: Велс падна пред храбрите Иранци

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Србија потклекна пред Бразил