Бејл донира повеќе од 1 милион евра за болниците во Шпанија и Велс

Од:

Крилниот напаѓач на Реал Мадрид, Гарет Бејл донираше повеќе од 1 милион евра на две здравствени установи во неговата родна земја Велс и Шпанија. Крилото пресе 500.000 фунти (615 000 долари) на Националниот институт за здравство во Велс и 500.000 евра во болници во Мадрид.

Во видеото објавено на веб-страницата „Кардиф и Велс черити“, фудбалерот му се заблагодарува на целиот тим за континуираната работа и пожртвуваност во борбата против вирусот КОВИД-19.

– Болницата на Универзитетот во Велс има посебно место во моето срце како институција. Ова е местото каде што сум роден, тука сме добиле огромна поддршка, како јас, така и моите пријатели, моето блиско опкружување и семејството. Затоа сакам да ја изразам својата поддршка за нив на некој начин, вели Бејл.

Болницата исто така изрази благодарност до sвездата на Реал (Мадрид) за неговата финансиска поддршка и неговата сопруга Ема.

Во шпанската престолнина, парите биле префрлени во добротворна организација што ќе ги пренесе на разни установи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шпанците немаа милост за Костарика

Најдобриот играч ја напушта Валенсија и се сели на Островот

Горан Наумовски

Поради транспарент Вукчевиќ си замина од ФК Лапи

Горан Наумовски

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска