Бехрами исфрлен од швајцарската репрезентација

Од:

Албанецот од Косово со швајцарски пасош, Валон Бехрами веќе не е дел од репрезентацијата на Швајцарија, а за тоа причината ја гледа во политиката.

Селекторот Владимир Петковиќ му соопшти на Бехрами дека во иднина нема да смета на неговите услуги.

– Петковиќ ме повика и мислев дека ќе разговараме за мојот статус во репрезентацијата, а тој всушност ми ја затвори вратата во националниот тим. Селекторот има право да каже што сака, но ова очигледно е работа на политиката, изјави Бехрами.

Тој за Швајцарија дебитира во 2005 година и настапено на четири Мундијали и две Европски првенства.

Би можело да ве интересира

ФИФА ги утврди датумите за Светското клупско првенство

Вон Берген со првиот и последен гол за Јанг Бојс замина во пензија

Мундијалот во Катар останува со 32 репрезентации

Ана Ололовска

ВАР-системот ќе се воведе на овогодинешното СП во фудбал за жени

Предраг Петровиќ

Оман и Кувајт може да бидат домаќини на дуели од СП 2022

Ана Ололовска

Блатер ги обвинува Саркози и Платини дека придонеле Катар да го добие СП 2022

Ана Ололовска