Беари го објави списокот на повикани фудбалери за натпреварите со Турција

Од:

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против соодветната селекција на Турција. На тренинг центарот „Петар Милошевски“, избраниците на селекторот Дашмир Беари првиот дуел против Турција ќе го одиграат на 8 октомври во 14 часот, втората контролна пресметка е закажана за 11 октомври со почеток во 14:30 часот.

Беари за овие средби ги повика следните фудбалери:

Голмани: Стефан Тасев (Македонија Ѓ.П), Кире Новаков (Триглав, Словенија), Гоце Јовчев (Вардар);

Одбрана: Љупче Кудев (Кит-Го), Самет Реџепи (Шкупи), Грегори Давков (Вардар), Филип Ѓоргоски (Вардар), Давид Бошески (Кит Го), Кристијан Тасевски (Аугсбург, Германија), Решат Рамадани (Шкендија);

Среден ред: Октај Ракипи (Шкендија), Зуфер Шаини (Бриње, Словенија), Борче Гогов (Тиквеш 09), Алтин Весели (Ренова), Ардијан Чилафи (Сампдорија, Италија), Матеј Ангелов (Работнички), Бесар Гуџуфи (Бешикташ, Турција), Мартин Талаков (Подбрезова, Словачка);

Напад: Бехар Фета (Воска), Емир Саитоски (Домжале, Словенија), Берат Калкан (Касимпаша, Турција), Дашмир Елези (Шкендија), Али Али (Ренова).

-Дуелите со Турција ќе бидат наша последна проверка пред квалификацискиот турнир што не очекува во ноември. Не треба да се трошат зборови за Турција, се работи за селекција која располага со огромен квалитет и потенцијал. Добро се подготвуваме за овој натпревар, имаме одличен состав, задоволен сум од пристапот и залагањето на моите фудбалери на тренинзите, ќе биде тешко, но се надеваме дека можеме да ја изненадиме Турција, изјави Деари за веб-страницата на ФФМ.

„Црвено-жолтите“ во ноември ќе учествуваат на квалификацискиот турнир за пласман во Елитна фаза што ќе се одигра во Албанија во група заедно со Србија, Франција и домашната селекција.

Би можело да ве интересира

Борче Христов нов тренер на Работнички

Ана Ололовска

Ѓорѓиевски: Се надевам дека ќе ја продолжам голгетерската серија

Ана Ололовска

Влахо поднесе оставка од тренерската функција во Работнички

Ана Ололовска

ПМФЛ: Капинковски ја напушти клупата на Пелистер

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички ја прекина серијата без победа

Ана Ололовска

ПМФЛ: Попладнево пет прволигашки натпревари

Ана Ололовска