Баскија побара членство во ФИФА и во УЕФА

Од:

Баскиската фудбалска федерација поднесе барање до ФИФА и УЕФА за прием во полноправно членство во двете меѓународни фудбалски асоцијации.

Барањето во седиштето на ФИФА во Цирих и централата на УЕФА во Нион денеска го поднесе делегација од регионалната баскиска влада и FVF-EFF.

Правниот застапник на FVF-EFF, Давид Салинас – Армендарис, изјави за локалните медиуми дека членство на Баскиската федерација во ФИФА и УЕФА е „целосно легитимно“.

Тој го наведе примерот со приемот на Грибралтар за членка на УЕФА и ФИФА, иако не станува збор за независна држава, туку британска колонија на крајниот југ на Иберискиот полуостров.

Би можело да ве интересира

УЕФА ја откажа младинската Лига на шампиони поради пандемијата на коронавирус

УЕФА ја претстави новата топка на Лигата на шампиони

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

Ана Ололовска

УЕФА не планира задолжителна вакцинација на навивачите на Евро 2020

Ана Ололовска

Првиот човек на УЕФА Чеферин го потсети Сејдини: Политиката да не се меша во изборите во ФФМ

Жарко Настоски

ФИФА: Фудбалерите не се приоритетна група за вакцинација против коронавирусот

Жарко Настоски