Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Од:

Австралијката Ешли Барти е победничка на годинешното отворено француско првенство Ролан Гарос.

Осмата носителка на финалето ја порази чешката тенисерка Маркета Вондрушова со два нула во сетови, односно 6:1 и 6:3 во гемови, со што ја потврди улогата на фаворит.

За Барти ова е прва Гранд слем титула со што се запиша во историјата на овој спорт, а воедно е и прва Австралијка после 46 години што го освоила Ролан Гарос.

„Толку сум горда на себе и мојот тим, ова беа две луди недели. Ова е неверојатно“, порача Барти.

Инаку, Барти е четвртата Австралијка која славела во Париз, покрај петкратната победничка Маргарет Коурт, Лесли Боври и Евон Гулагонг.

Би можело да ве интересира

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

Ана Ололовска

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска