Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Од:

Првиот светски рекет Ешли Барти попладнево во финалето на „Вимблдон“ ја победи Каролина Плишкова од Чешка со 6:3, 6:7, 6:3.

За 25-годишната Австралијка ова е втора Грен слем и 12-та титула. Таа првиот Грен слем трофеј го освои на Ролан Гарос во 2019.

– Ми се исполни сонот да го освојам Вимблдон. Се чувствувам неверојатно. Не ни можев да замислам дека ќе бидам волку среќна, изјави Барти.

Таа стана 10-та тенисерка во историјата на Опен ера што освоила две Грен слем титули. Барти исто така стана првата шампионка на Вимблдон од Австралија по Ивон Гулагонг која победи во 1980 година.

Од понеделник, Плишкова ќе се искачи на седмата позиција на ВТА ранг линија на рејтингот, додека Барти ќе се зацврсти на лидерското место зголемувајќи ја предноста пред Наоми Осака со повеќе од 2000 поени разлика.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Светски познатата тенисерка се омажи за милијардер со потекло од Македонија

А1он

Андреску ја забележа 10. последователна победа на УС Опен, таа се уште нема загубено во Њујорк

Ана Ололовска

Осака ќе направи пауза во кариерата по елиминацијата на УС Опен

Ана Ололовска

Кенин ќе го пропушти УС Опен поради позитивен тест за коронавирус

Ана Ололовска

Барти стигна до петтата титула оваа сезона

Ана Ололовска

Барти стигна до шестото ВТА финале оваа сезона

Ана Ололовска