Барселона се согласи за трансфер на Емерсон во Тотенхем

Од:

Тотенхем понуди 27,5 милиони фунти за дефанзивецот на Барселона, Емерсон. Каталонскиот клуб ја прифати оваа понуда, а трансферот би требало да се договори наскоро, соопштува „Скај Спортс“.

dobivaj vesti na viber

По две години играње за Бетис, бразилскиот дефанзивец стигна во Барселона во август, каде што неговиот трансфер од Атлетико Минеиро првично беше испратен според прилично необична шема.

Сепак, финансиските проблеми на каталонскиот тим го спречија 22-годишниот фудбалер да остане во составот на Блауграна. Клубот одлучи да се раздели со неколку играчи, меѓу нив е и Емерсон.

Бразилскиот дефанзивец се пресели во Шпанија од Атлетико Минеиро во јануари 2019 година, а Барселона и Бетис добија еднакви права на играчот. Оттогаш игра за Бетис.

Минатата сезона, Емерсон одигра 38 натпревари на кои постигна два гола и забележа четири асистенции.

Би можело да ве интересира

„Светците“ само ги налутија Тотенхем, „обновениот“ Њукасл стартуваше со победа над Форест

Поради транспарент Вукчевиќ си замина од ФК Лапи

Горан Наумовски

Тотенхем го доби Ленгле на позајмица од Барса

Бергвајн го направи најголемиот трансфер во историјата на холандскиот фудбал

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска