Барселона не може да се раздели со „кревкиот“ Дембеле во текот на летото

Од:

Се чини дека следната сезона Усман Дембеле ќе остане играч на Барселона. По неизвесните финансиски времиња, како кај Каталонците, така и воопшто во фудбалот, тешко дека тим ќе плати 60 милиони евра за него. Покрај тоа, неговите чести повреди не ја олеснуваат ситуацијата.

dobivaj vesti na viber

Пред неговата последна повреда, агентот на Дембеле се сретна со клубот за да разговара за евентуален трансфер во текот на летото. Беше решено дека неговата иднина ќе се реши според неговата форма, но тогаш тие сигурно не претпоставуваа дека тој повторно ќе биде надвор од игра толку долго време – 6 месеци.

Во последните 3 години, францускиот репрезентативец доби 7 повреди на мускулите и затоа не може да се најде тим кој ќе потроши многу пари на него, иако има многу квалитети. Во 2017 година, Каталонците потрошија 124 милиони евра на Дембеле и затоа сакаат да вратат барем половина од инвестицијата. Сепак, со појавата на пандемијата од коронавирус тоа ќе биде доста тешко.

Би можело да ве интересира

Дембеле решил да остане во Барселона

А1он

Лапорта призна дека е бесен што Дембеле не замина во јануари

А1он

Барселона им го понудиле Дембеле на Њукасл и Манчестер јунајтед

А1он

Казната делуваше, Дембеле прв дојде на тренингот на Барселона

А1он

Дембеле се согласи на помала плата во Барселона

А1он

Барселона без Араухо, Дембеле и Педри на дербито со Реал

А1он