Барселона е првиот клуб во последните 16 години со двајца Американци во составот на натпревар од ЛШ

Од:

Барселона синоќа на натпреварот од групната фаза во Лигата на шампионите против Динамо Киев (4:0) пушти двајца американски играчи на теренот.

Деведесет минути играше 20-годишниот Сержињо Дест, кој го отвори резултатот на средбата. Во 93. минута 19-годишниот Конрад Де Ла Фуенте влезе како замена.

Ова е првпат за 16 години во Лигата на шампионите двајца Американци да настапат за ист тим.

Последен пат тоа се случи на 8 декември 2004 година, кога голманот Тим ​​Хауард и дефанзивецот Џонатан Спектор играа за Манчестер јунајтед на натпреварот против Фенербахче (0:3).

Би можело да ве интересира

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Ана Ололовска

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Ана Ололовска

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Ана Ололовска

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите

Ана Ололовска