Барселона донесе одлука зимава да продаде пет играчи

Од:

Барселона ќе се раздели со пет фудбалери во зимскиот преоден рок. Според „Мундо Депортиво“, доколку има купувачи, Усман Дембеле, Самуел Јумтити, Мартин Брајтвејт, Жуниор Фирпо и Карлес Алења ќе го напуштат клубот.

Оваа сезона 23-годишниот Дембеле постигна два гола и една асистенција на седум натпревари, 29-годишниот Брајтвајт настапи на четири натпревари, 26-годишниот Јумтити не влезе на теренот, 24-годишниот Фирпо одигра 24 минути на две средби, додека 22-годишниот Алења играше само седум минути.

Еден од претендентите за Дембеле е Манчестер јунајтед, кој ќе започне преговори со Каталонците во текот на зимскиот преоден рок. Според трансфермаркт, играчот е проценет на 50 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Ернан Креспо е кандидат за селектор на Чиле

Жарко Настоски

Симеоне прогласен за најдобар тренер на деценијата според ИФФХС

Ана Ололовска

Најстариот професионален фудбалер на светот, Јапонецот Казу Миура, потпиша нов договор

Жарко Настоски

Шпанија завеана во снег, неизвесно дали ќе се играат некои средби во Ла Лига викендов

Жарко Настоски

Академија Пандев ги почна подготовките за пролетниот дел од првенството

Жарко Настоски

Меси не се најде во идеалниот тим на Л’Екип за 2020 година

Ана Ололовска