Барселона бара Пике и Бускетс да се согласат на ново намалување на платите

Од:

Раководството на Барселона се обидува да ги убеди ветераните Жерар Пике и Серхио Бускетс да се согласат на уште едно намалување на платите. Првите луѓе на Барселона имале средба со Пике во ресторан и побарале отстапки од него, за да бидат регистрирани новите засилувања во тимот, за да не се надмине дозволениот дел од трошоците за платите, утврдени од Ла Лига.

dobivaj vesti na viber

Слична средба Лапорта и соработниците имале и со Серхио Бускетс и неговиот агент, но во канцеларијата на клубот.

Договорот на Пике со Барселона е до летото 2024 година. Минатата сезона одигра 39 натпревари на сите турнири и постигна три гола.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

„Лудото“ лето на Барса продолжува – го потврдија и Жил Кунде

Кунде е пред трансфер во Барселона

Ќе им се суди на Нејмар и поранешните претседатели на Барселона

Мингеза ја напушта Барселона, ќе остане во Ла Лига

(ВИДЕО) Проектилот на Рафиња го реши „Ел класико“

Горан Наумовски

Левандовски не смее да игра за Барселона