Барса со петта победа по ред во Евролигата

Барселона го победи Панатинаикос со 79:68 поени во 18-тиот круг од кошаркарската Евролига и веќе има пет последователни успеси. Шпанскиот тим е шести во пласманот со 11 победи и 7 порази, додека Панатинаикос е 10-ти со скор 8-10.

Тома Јуртел беше најдобар стрелец за Барселона со 23 поени. Кевин Серафин додаде 14 поени и 7 скока. Јанис Папапетру постигна 17 за гостите.

Барселона водеше со 37:36 на паузата и 56:52 по 30 минути, но одигра силна последна четвртина и дојде до крајниот успех.

Израелскиот шампион Макаби Тел Авив победи како домаќин на ЦСКА Москва со 93:76 и ја забележа првата победа над рускиот тим како гостин од 2004 година. За ЦСКА, ова е најголемиот пораз на турнирот во текот на изминатите шест години.

Нандо де Коло и Вил Клебурн беа најуспешни за ЦСКА Москва со 16 поени. Отело Хантер постигна 12 поени и 9 скокови.

ЦСКА Москва доживеа прв пораз на домашен терен за сезоната, но остана на третото место во рангот со 13-5.

Во шпанското дерби, Басконија ја порази Гран Канарија со 83:66. За победниците се истакна Марчелино Вертас со 24 поени и 6 асистенции, Винсент Поире додаде 20, Илиман Диоп направи „дабл-дабл“ – 13 поени и 10 скока.

Евролига, резултати, 18. коло:

ЦСКА Москва (Русија) – Макаби Тел Авив (Израел) – 76:93
Будучност (Црна Гора) – Дарушафака (Турција) – 75:74
Басконија (Шпанија) – Гран Канарија (Шпанија) – 83:66
Баерн Минхен (Германија) – Армани Милано (Италија) – 93:87
Барселона (Шпанија) – Панатинаикос (Грција) – 79:68.

Би можело да ве интересира

ЦСКА му понуди нов договор на Итудис

Ана Ололовска

Итудис подготвен да го продолжи договорот со ЦСКА

Ана Ололовска

Клајберн прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Ана Ололовска

Тренерот на Ефес ги спореди учесниците на Ф4 со најдобрите НБА-лигаши

Ана Ололовска

Евролига: ЦСКА го детронира Реал Мадрид по неверојатен пресврт

Ана Ололовска

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата