Барса ќе му помогне на ПСЖ со финансискиот ферплеј

Од:

Барселона размислува да го купи офанзивниот фудбалер на Пари Сен Жермен, Анхел Ди Марија идното лето. Аргентинецот има продуктивна кампања во Париз, откако забележа 17 гола, а исто така асистираше за други 15 во 41 натпревар за францускиот хегемон.

Триесет и едно годишниот фудбалер потпиша нов договор со тимот од „Парк де Пренс“ во подоцнежните моменти од 2018-та година, но ПСЖ ќе треба да го ограничат трошењето пари, бидејќи се под константен мониторинг од УЕФА и финансискиот ферплеј, пренесува „Екип“. Токму француското издание пишува дека еден од играчите кои можат да го напуштат ПСЖ е Ди Марија, а Барса е заинтересирана да го земе репрезентативецот на „албиселесте“ по крајот на оваа сезона.

Ди Марија има искуство во шпанската Ла Лига, откако играше за големиот непријател на Барса – Реал Мадрид, помеѓу 2010-та и 2014-та година, по што помина лош период во Манчестер Јунајтед.

Офанзивниот фудбалер има три титули во Лига 1, исто толку Купови на Франција, како и три Лига Куп трофеи за време на престојот во ПСЖ.

Би можело да ве интересира

Нејмар тренира со ПСЖ, но повторно нема да биде во групата

Проблеми за Барса: Потврдена повредата на Суарез

Валверде по поразот од Билбао: Мораме да се справиме без Меси

Балаге: Нејмар се согласи да зема 15 милиони евра помалку во Барселона

Перез земал кредит за да го купи Нејмар

Валверде потврди: Меси го пропушта почетокот на сезоната во Ла Лига