Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

Од:

Селекторот Драган Бајиќ констатираше дека македонските кошаркари одиграле две дијаметрално спротивни полувремиња во вчерашниот гостински пораз од Украина со 61:78 (34:30) во рамки на вториот натпревар во мундијалските квалификации.

dobivaj vesti na viber

– Честитки за Украина за победата. Морам да ги пофалам момците за првото полувреме кога е во прашање. Имавме краток период на подготовка за овој меч. Ги испочитувавме работите за кои се договоривме во поголемиот дел од мечот. Влеговме во дуелот со еден спор ритам. Не дозволивме Украина да се разигра, менувавме одбрана, имавме контрола на играта, го држевме и скокот под контрола, немавме грешки. Но во вториот дел снимавме енергија. Можеби напорниот пат си го направи своето, изјави македонскиот селектор на прес – конференцијата по натпреварот.

Така,посочи, ја загубивме концентрацијата и се распадна сè што градевме претходно. Фокусот и концентрацијата на крајот одлучија за конечниот резултат.

– Шпанија и Украина беа доста тешки натпревари за нас. Мора да одиме понатаму, има уште натпревари да се играат и во февруари се надевам дека ќе бидеме комплетни. Ни недостасуваат пет играчи, тоа е многу и ни прави проблем во подготовката на натпреварите, додаде Бајиќ.

Во вториот натпревар во рамки на групата Г, Шпанија синоќа ја совлада Грузија на домашен терен со 89:61 и води на табелата со максимални две победи. Украина и Грузија се на второто и третото место со по една победа и еден пораз, додека македонските кошаркари се последнопласирани со два порази.

Квалификациите за пласман на Светското првенство 2023 продолжуваат во февруари, кога македонската репрезентација ја очекуваат два дуели против Грузија.

Би можело да ве интересира

Ти Џеј Шортс, најдобриот стрелец во Бундеслигата, ќе биде нов репрезентативец на Македонија

Во нова драма, Македонија со тесна победа над Словачка!

Горан Наумовски

Ненад Димитријевиќ се приклучи на националниот тим

Стојан Ѓуроски надвор од кошаркарските терени следните два месеца

А1он

Феникс 2010 ја прекинаа серијата победи на МЗТ Скопје Аеродром

Ана Ололовска

Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

А1он