Баерн загуби од Хофенхајм, но остана на врвот во Бундеслигата

Од:

Баерн загуби од Хофенхајм во дуелот од 7. коло од Германскиот фудбалски шампионат со 2:1. Двоен стрелец за гостите беше Саркис Адамјан, додека за Баерн реализира Роберт Левандовски.

Баерн и покрај поразот, остана на првото место со 14 бода и најдобра гол-разлика од групата н ачетири екипи со ист број бодови.

Хофенхајм се искачи на 11. место со осум бода.

Шанса да го симнат Баерн од врво на табелата имаат Шалке и Борусија Менхенгладбах кои допрва ќе ги играат своите дуели од оваа рунда.

Би можело да ве интересира

Холанд стигна до 12 голови на осум натпревари за Борусија и 40 гола на 30 одиграни натпревари од сезоната

Ана Ололовска

Баерн Минхен со четири гола го победи Келн

Драган Поповски

Херта го бара Ковач за тренерската позиција

Ана Ололовска

Санчо ќе ја напушти Борусија во текот на летото

Ана Ололовска

Клинсман поднесе оставка од тренерската позиција во Херта

Ана Ололовска

Ноер нема намера да го напушти Баерн

Ана Ололовска