Баерн по вторпат во клупската историја го освои Суперкупот на Европа

Од:

Европскиот шампион Баерн Минхен вечерва го победи освојувачот на Лига Европа, Севилја во Суперкупот на УЕФА со 2:1 по продолженијата.

Шпанците го отворија резултатот со голот од пенал на Лукас Окампос во 13. минута. До паузата, тимот од Минхен постигна изедначувачки погодок преку Леон Горецка (34. минута).

Победничкиот гол за Баварците е дело на Хави Мартинез во 104. минута.

Баерн го освои Суперкупот на УЕФА по втор пат во историјата, првпат тоа се случи во 2013 година.

Би можело да ве интересира

Интер „лапна“ 23,4 милиони евра од телевизиските права за освоената шампионска титула

Жарко Настоски

Младиот македонски фудбалски талент Бесар Гуџуфи потпиша за Бешикташ

Жарко Настоски

ВИДЕО: УЕФА ја претстави химната на Европското првенство

Жарко Настоски

Тотенхем им се оддолжува на навивачите за авантурата „Суперлига“, им даде место во управниот одбор на клубот

Жарко Настоски

Верати најверојатно ќе го пропушти Европското првенство

Жарко Настоски

Деветта титула во низа за Баерн Минхен