Баерн планира да игра пред 24.000 луѓе

Од:

Баерн (Минхен) работи на анти-епидемиски протокол што може да му овозможи на германскиот фудбалски шампион да игра пред 24.000 луѓе на „Алијанц Арена“, соопшти клубот.

– Направивме протокол за да имаме јасна идеја за тоа колку луѓе можеме да прифатиме на стадионот. Ќе бидеме задоволни со 5.000 на почетокот, иако на крајот очекуваме да играме пред 24.000, рече членот на УО, Јан-Кристијан Дрезен.

Равенката не е навистина комплицирана. „Алијанц Арена“ има капацитет од 70 илјади места и точно 24 илјади можат да бидат на трибините, доколку има метар и половина меѓу нив. Баварците обезбедија и безбедно движење во различни сектори и делови на стадионот.

– Сакаме повторно да играме пред публика, но не инсистираме на ништо, додаде Дрезен.

Би можело да ве интересира

Милер е првиот фудбалер во Бундеслигата со 150 асистенции

Ана Ололовска

Флик: Левандовски е апсолутен стрелец

Ана Ололовска

„Покер“ на Левандовски во победата на Баерн над Херта

Ана Ололовска

Баерн договори и централен напаѓач, но тоа не застанува тука

Ана Ололовска

Цорк: Темата „Санчо во Манчестер“ заврши

Ана Ололовска

Шалке нема победено 19 последователни кола во Бундеслигата

Ана Ололовска