Баерн може да го продаде Левандовски за 60 милиони евра

Од:

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски може да ги смени клубовите во текот на летниот преоден рок. За фудбалерот е заинтересиран Реал Мадрид. Агентот на играчот Пини Захави комуницира со неколку клубови кои го посакуваат полскиот репрезентативец во своите редови.

Баерн може да го продади 32-годишниот напаѓач, бидејќи клубот се соочува со некои финансиски тешкотии во услови на пандемија на коронавирус. Сумата за трансфер може да достигне 60 милиони евра, пишува „АС“.

Пред неколку дена беше објавено дека Баерн добил понуди за трансфер на Левандовски од неколку врвни клубови во Европа.

Левандовски беше блиску да се приклучи на Реал во неколку наврати. Во 2014 година, шпанскиот клуб испрати понуда до агентот на играчот. Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез беше импресиониран од учинокот на Левандовски против Борусија (4:1) во 2012/13. На овој меч Полјакот дизајнираше „покер“. Од тој момент, Перез е голем обожавател на полскиот играч.

Во тековната сезона, Левандовски постигна 36 гола и шест асистенции на 26 настапи во Бундеслигата.

Би можело да ве интересира

Баерн поради пандемијата ќе игра пред празни трибини

Ана Ололовска

Тренерска смена во Херта

А1он

Халанд по пет недели пауза се враќа на теренот

Ана Ололовска

Баерн Минхен ги крати платите за невакцинираните фудбалери

Катерина Павлова-Николовска

Ноер сака да остане во Баерн барем до 2025 година

Ана Ололовска

Толисо има намера да го напушти Баерн како слободен играч следното лето

Ана Ололовска