Баерн Минхен има нов претседател

Од:

Дојде крајот на ерата на Ули Хенес во Баерн Минхен. Хенес (67) се раздели со клубот со солзи во очите на генералната средба на клубот во олимписката арена во Минхен во присуство на околу 9.000 делегати.

– Ми дадовте убави години во Баерн, рече Хенес пред членовите на клубот, кои подоцна едногласно го избраа поранешниот шеф на „Адидас“, Херберт Хајнер за нов претседател на клубот.

Ули Хенес е во Баерн веќе 50 години. Тој играше за екипата од 1970-1979 година, по што беше генерален директор на клубот во текот на 30 години и претседател на Баварците од 2010 година, со кратка пауза поради престојот во затвор за затајување данок.

Хенес го напушта Баерн во одлична состојба, откако клубот генерираше рекорден промет од 750,4 милиони евра за сезоната 2018-19.

Би можело да ве интересира

Казна за навивачка нередовност: Борусија Дортмунд откажа 500 сезонски билети

Ана Ололовска

Одриозола нов член на Баерн

Ана Ололовска

Фудбалерите од Бундеслигата решија: Меси е број 1 во светот, Роналдо не е во топ 3

Ана Ололовска

Холанд откри зошто го откачил Јунајтед

Ана Ололовска

Левандовски дава голови 19 дена по операцијата

Ана Ололовска

Холанд за трансферот во Борусија: Чувствував дека клубот и јас се приближувавме

Ана Ололовска