Баерн ја забележа 16. последователна победа во евро-куповите и го повтори рекордот на Атлетико

Од:

Баерн го победи Салцбург (3:1) во 4. коло од Лигата на шампионите. Клубот од Минхен го доби својот 16-ти по ред натпревар во натпреварување организирано од УЕФА и го повтори достигнувањето на Атлетико.

Баерн победи на 4 натпревари во оваа сезона, ја совлада Севиља во Суперкупот на Европа и беше посилен од своите противници на сите 11 натпревари од Лига на шампионите минатата сезона кога стана европски првак.

Атлетико имаше 16 победи од 2011 до 2012 година – во Лига Европа и Суперкупот на Европа.

Баерн ќе игра против Атлетико на 1 декември.

Би можело да ве интересира

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Ана Ололовска

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Ана Ололовска

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Ана Ололовска

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите

Ана Ололовска