Баерн ја прегази Борусија, Левандовски испиша историја

Од:

Дербито на германскиот фудбалски шампионат помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд им припадна на баварците кои го прегазија ривалот со 4:0.

Полјакот Роберт Левандовски постигна два гола против својот поранешен клуб, и стана првиот фудбалер во историјата на Бундеслигата кој постигнал голови во 11 натпревари едноподруго.

Левандовски има 16 голови сезонава, а сите други играчи на Баерн заедно имаат помалку, што е доказ колкава е зависноста од неговите погодоци. Баварците сега имаат еден бод помалку од лидерот Борусија Менхенгладбах, но и еден меч повеќе.

Би можело да ве интересира

Румениге: Целта на Баерн е да ги привлече најдобрите германски репрезентативци

Ана Ололовска

Сане го облече дресот на Баерн и направи фото-сесија

А1он

Официјално: Баерн објави трансфер на играч од ПСЖ

Ана Ололовска

Хакими: Се надевам дека нашите патишта со Борусија повторно ќе се вкрстат

Ана Ололовска

Марио Гомез ја заврши кариерата

Ана Ололовска

Матеус: Меси може да се пресели во Германија, ќе го прифатиме со широки раце и ќе му дадеме пасош

Ана Ололовска