Баерн и Борусија во борба за Суперкупот на Германија

Од:

На „Алијанц Арена“ во Минхен вечер од 20.30 часот ќе се одржи натпреварот од фудбалскиот Суперкуп на Германија меѓу Баерн и Борусија Дортмунд.

Двете екипи започнаа променливо во Бундеслигата. Баерн Минхен го декласира Шалке (8:0), но потоа сензационално загуби од Хофенхајм (1:4).

Борусија Дортмунд ја совлада Борусија од Менхенгладбах (3:0), а потоа загуби од Аугсбург (0:2). Можеби и двата тима едноставно ги штедеа силите за Суперкупот.

Светските обложувалници повеќе шанси му даваат на Баерн. Тие за победа на Баварците нудат коефициент 1,55, додека триумф на Борусија носи коефициент 5,00.

Останува да се види дали Баерн ќе ја оправда фаворитската улога или Борусија ќе изненади.

Би можело да ве интересира

Милер е првиот фудбалер во Бундеслигата со 150 асистенции

Ана Ололовска

Флик: Левандовски е апсолутен стрелец

Ана Ололовска

„Покер“ на Левандовски во победата на Баерн над Херта

Ана Ололовска

Баерн договори и централен напаѓач, но тоа не застанува тука

Ана Ололовска

Цорк: Темата „Санчо во Манчестер“ заврши

Ана Ололовска

Шалке нема победено 19 последователни кола во Бундеслигата

Ана Ололовска