Баерн го надмина Реал Мадрид на ранг-листата на УЕФА

Од:

Баерн (Минхен) е на врвот на ранг-листата на УЕФА, откако се пласираа во финалето на Лигата на шампионите. Баварците го заменија Реал Мадрид.

И двата клуба имаат по 134 поени, но Баерн има предност бидејќи тие победија во повеќе мечеви оваа сезона – 34 против 17. Третата позиција ја држи Барселона, потоа следи Атлетико Мадрид, а италијанскиот хегемон Јувентус е петти. Другиот финалист во Лигата на шампионите, Пари Сен Жермен е на седмото место со 113 бода.

Шампионот на Англија Ливерпул, кој ја освои Лигата на шампионите пред една година, е на десеттото место со 99 бода.

Би можело да ве интересира

УЕФА не го менува планот за ЕП 2020: Македонија би играла во Амстердам и во Букурешт

Наместо во единаесет, УЕФА поради пандемијата може да го одржи Евро 2020 во само една земја

Жарко Настоски

Не успеа и третиот обид за нов договор меѓу Баерн и Алаба

Жарко Настоски

ЛШ: Европскиот шампион го прегази Атлетико, Лукаку го спаси Интер во Милано

Жарко Настоски

УЕФА ја откажа Елитната фаза и ЕП до 19 години

Ана Ололовска

Коронавирусот не го одмина ни европскиот шампион Баерн, Гнабри е позитивен

Жарко Настоски