Баер Леверкузен после седум години победи во Минхен

Од:

Баер Леверкузен вчера приреди големо изненадување со победата на „Алијанц арена“ против големиот Баерн Минхен, во еден од најинтересните натпревари во фудбалското првенство на Германија.

Гостите славеа со 2:1, со двата гола на Леон Бејли. Голот за Баерн беше дело на Томас Милер, кој имаше долга серија од 1.356 минути без постигнат гол во Бундеслигата. После овој пораз, Баерн не успеа да се врати на првото место, туку врвот му го препушти на Лајпциг.

Баварците седум години не знаеја за пораз на свој терен во дуелите со „фармацевтите“, но на таа серија ѝ дојде крај, а Баер како ретко кога низ историјата, може да се пофали дека има две лигашки победи по ред во пресметките со Баерн.

Би можело да ве интересира

Казна за навивачка нередовност: Борусија Дортмунд откажа 500 сезонски билети

Ана Ололовска

Одриозола нов член на Баерн

Ана Ололовска

Фудбалерите од Бундеслигата решија: Меси е број 1 во светот, Роналдо не е во топ 3

Ана Ололовска

Холанд откри зошто го откачил Јунајтед

Ана Ололовска

Левандовски дава голови 19 дена по операцијата

Ана Ололовска

Холанд за трансферот во Борусија: Чувствував дека клубот и јас се приближувавме

Ана Ололовска