Бабиќ: Завршивме голема работа

Од:

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вчеравечер близу Атина ја остварија првата победа во ЕХФ Европската лига откако со 30:27 славеа на гостувањето кај АЕК.

dobivaj vesti na viber

Битолчани по три кола имаат по една победа, пораз и реми, а тренерот Жељко Бабиќ е задоволен од прикажаната игра против АЕК.

– Одгравме перфектен натпревар. Поставивме одлична одбрана и брз контра напад. Момците завршија голема работа, горд сум на нив. Игравме одлично и завршивме голема работа. Не го гледав натпреварот на АЕК против Олимпијакос, но детално ги проучивме нивните адути со кои ги победија Татабања и Ним. Можеби малку изменив, игравме човек на човек врз нивниот најдобар ракометар и добро го неутрализиравме. Задоволство беше да се игра во Грција, истакна Бабиќ.

Битолчани уште денес продолжуваат со подготовка за дуелот против Прилеп во Суперлигата на гостински терен закажан за в петок попладне.

Би можело да ве интересира

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

Вилсон Дејвис: Ривалството меѓу Пелистер и Вардар може да се спореди со Порто – Бенфика

Вардар не го дава ракометниот трон на Македонија

Катерина Павлова-Николовска

ЕХФ Лига Европа: РК Еурофарм Пелистер посилен од Спортинг-Лисабон

Ана Ололовска

Лига Европа: Задоволство во Еурофарм Пелистер од освоениот бод во Лисабон

Ојлески: Против Татабања очекувам тежок натпревар

Ана Ололовска