Австралиските медиуми го бркаат Ѓоковиќ

Од:

Речиси идентични наслови се појавија во многу австралиски весници во саботата наутро, испраќајќи јасна порака во врска со случајот со Новак Ѓоковиќ.

„Надвор!“ пишува на насловната страница на Хералд Сан.

Истото е и на насловната страница на весникот „The Age“, каде со големи букви се уште е нагласено дека „на ѕвездата и е одбиена визата“.

Истиот збор „надвор“ доминира во „Sidnay Morning Herald“.

Дејли Телеграф беше малку „покреативен“, па на неговата насловна страница пишува:

„Џок Блок“, што навестува дека Србинот ќе биде спречен да игра на Австралија опен.

Да потсетиме, на Новак во петокот наутро му беше одбиена визата, а потоа стигна веста дека повторно е во притвор, додека времето до почетокот на турнирот се скратува.

Променето е и местото на одлуката, па за неговата судбина ќе одлучува Сојузниот суд.

Ѓоковиќ ќе се појави на суд во 22.00 часот по српско време.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Ханделсблат: Спонзорите нервозно ја следат аферата околу Ѓоковиќ

А1он

ВИДЕО: Ѓоковиќ шета во Црна Гора

А1он

Судот ги објави причините за депортацијата на Ѓоковиќ

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија, бара отштета од 3,8 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска