Австралиските медиуми го бркаат Ѓоковиќ

Од:

Речиси идентични наслови се појавија во многу австралиски весници во саботата наутро, испраќајќи јасна порака во врска со случајот со Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

„Надвор!“ пишува на насловната страница на Хералд Сан.

Истото е и на насловната страница на весникот „The Age“, каде со големи букви се уште е нагласено дека „на ѕвездата и е одбиена визата“.

Истиот збор „надвор“ доминира во „Sidnay Morning Herald“.

Дејли Телеграф беше малку „покреативен“, па на неговата насловна страница пишува:

„Џок Блок“, што навестува дека Србинот ќе биде спречен да игра на Австралија опен.

Да потсетиме, на Новак во петокот наутро му беше одбиена визата, а потоа стигна веста дека повторно е во притвор, додека времето до почетокот на турнирот се скратува.

Променето е и местото на одлуката, па за неговата судбина ќе одлучува Сојузниот суд.

Ѓоковиќ ќе се појави на суд во 22.00 часот по српско време.

Би можело да ве интересира

Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на Ју-ес опен

Ѓоковиќ ги отвора терените на босанските пирамиди

Каспаров: Ѓоковиќ и Овечкин се пример за општествената отупеност

Победникот на Вимблдон падна за четири места на АТП листата

ВИДЕО: Ѓоковиќ го изненади принцот Џорџ, му го даде пехарот од Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ е кралот на Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска