Австралија со историско прво полуфинале на СП во кошарка

Од:

Австралија за прв пат во својата историја ќе игра полуфинале на Светското првенство во кошарка.

Кошаркарите на Андреј Леманис ставија крај на приказната на дебитантот на Мундијалот, Чешка, победувајќи ги со 82:70 (17:17, 16:13, 30:18, 19:22) во последниот четвртфинален натпревар на турнирот во Кина.

Милс со 24 поени и 6 асистенции, како и Крис Гулдинг со 14, беа двајцата најдобри стрелци кај Австралија, додека Патрик Ауда постигна 21 за Чешка, а Томас Саторански остана на скок од „трипл-дабл“ – 13 поени, 13 асистенции и 9 скокови.

Во полуфиналето Австралија излегува против Шпанија.

Би можело да ве интересира

Ердоган му го врачи на Ларкин дресот на турската репрезентација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Не се знаеше кој кого мава: Кошаркарки направија масовна тепачка

Предраг Петровиќ

Австрија: Петмина кошаркари уапсени за местење натпревари

Ана Ололовска

Реакција на КК Гостивар за распределувањето на општински пари за спорт

Ана Ололовска

Џикиќ доби отказ во Естудијантес

Драган Поповски

Војдан Стојановски го смени По Ортез со Гравелин Данкерк

Ана Ололовска